Němečtí experti varují před zdravotními dopady změn klimatu

Odborníci upozorňují, že už nyní se kvůli vyšším teplotám v Německu šíří druhy, které pro něj nejsou typické. Jde například o klíšťata z rodu Hyalomma, která přenášejí i skvrnitý tyfus nebo dva druhy virových krvácivých horeček.

Další novou hrozbou jsou bakterie z rodu Vibrio, kterým se dobře daří v poloslané vodě s teplotou nad 20 stupňů Celsia. Do lidského organismu se mohou dostat malými prasklinami v kůži a pacientům s oslabeným imunitním systémem mohou způsobit závažné onemocnění, pokud jim lékaři rychle nenasadí antibiotika. V posledních letech bylo několik případů, kdy se touto bakterií nakazili plavci koupající se v německé části pobřeží Baltského moře. Častěji se budou v Německu vyskytovat komáři tygrovaní, kteří mohou na člověka přenášet horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika.

Zatímco v současnosti Německo zažívá dvě až tři vlny veder ročně, do konce století mohou být čtyři nebo i šest. Vysoké teploty znamenají riziko hlavně pro starší lidi nebo pro lidi trpící dalšími nemocemi. Agentura DPA uvedla, že v Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, v důsledku veder loni zemřelo asi 4500 lidí.

Institut Roberta Kocha pracuje na komplexní zprávě vyhodnocující dopady změn klimatu na zdraví. Podílí se na ní přes 90 zástupců z více než 30 výzkumných institucí a úřadů.