Domácnosti hledají podle průzkumu, který se uskutečnil letos v červnu mezi 500 respondenty, úspory v mnoha oblastech. Kromě energií šetří 40 procent oslovených na běžném provozu domácnosti. Snižují například výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů. Část lidí šetří také na dovolených. Letní dovolenou v cizině si odpustí téměř čtvrtina respondentů, každý sedmý Čech pak uvažuje, že dovolenou vynechá úplně nebo vyrazí jen na kratší výlety po Česku.
Na změny v chování spotřebitelů poukázal také průzkum Generali Investments. Podle něj mají o svoji finanční situaci větší obavy než před rokem dvě třetiny lidí. Kromě šetření na rostoucí inflaci reagují také častějším spořením. Spořicí produkty podle průzkumu považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz 35 procent lidí, tedy o čtvrtinu více než před rokem. Přibylo rovněž lidí, kteří investují do akcií a dluhopisů nebo prostřednictvím podílových fondů. Naopak ubylo Čechů, kteří si nechávají peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Ještě před rokem to bylo 25 procent lidí, zatímco nyní je to pětina, zjistil průzkum.
„Rekordní inflace, skokový růst cen energií i nejistota spojená s válkou na Ukrajině otřásly způsobem, jak Češi uvažují o financích. Dobrou zprávou rozhodně je, že tři čtvrtiny lidí se z událostí roku 2022 poučily a více přemýšlí, jak chránit svoje úspory. Na druhou stranu jim ale chybí potřebné zkušenosti k tomu, aby svoje prostředky skutečně zhodnotili. Více peněz tedy vkládají do spořicích produktů a fondů krátkodobých investic,“ řekl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.